Yeni bir mutfak tasarlarken veya mutfak ürünleri satın alırken yapılacak ufak hatalar oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Mutfak tasarımları oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bir çok unsur bulunmaktadır. Kartela Mutfak olarak, sizler için yapılmaması gereken bu hataları sıraladık ve dikkat edilmesi gereken noktaları vurguladık.  Böylece mutfak tasarımlarına karar vermeden önce bu önerileri dikkate alarak, sonrasında yaşanılacak olumsuz durumların önüne geçilmesine yardımcı olmak istedik  Yanlış bir karar vermenizi engellemek ve kusursuz bir tercih yapmanızı sağlamak adına sizler için dikkat edilmesi gereken en önemli aşamaları sıraladık.

1. Yetersiz ve Yanlış Alan Kullanım

Mutfakta kullanılan alan oldukça önemlidir. Sıkışık ve düzensiz tasarlanmış bir mutfak, kullanım alanını oldukça sınırlayacak olmasından dolayı tercih edilmemelidir. Mutfak tasarımlarında daha geniş bir yer oluşturmaya yönelik pratik ve kullanışlı ürünler tercih edilmelidir.

2. Yetersiz Dolap Alanı

Tüm mutfak ekipmanlarının depolanabileceği kapasiteye uygun mutfak dolapları tasarlamak, düzenli ve kullanışlı bir ortam yaratılması açısından oldukça önemlidir. Yetersiz bir dolap tercih edilmesi, kullanılacak ürünlerin düzensiz ve karmaşık bir görüntü ortaya çıkarmasına neden olacaktır. Ürünlerin kolay ve ulaşılabilir olmasını engelleyecek olan bu durumu tercih etmekten kaçınmak gerekmektedir.

3. Yanlış Düzene Sahip Mutfak Üçgeni

Mutfak Üçgeni olarak bahsedilen yer, lavabo, ocak ve buzdolabı arasındaki düzendir. En sık kullanılan bu üç ekipman arasındaki mesafe ve düzen iyi ayarlanmalıdır. Mutfak üçgenini engelleyen herhangi bir duruma izin verilmemeli açık ve kolay bir kullanım ortamı yaratılmalıdır.

4. Aydınlatma

Yemek yaparken aydınlık bir alanın oluşturulması, hijyen ve yapım aşamaları için gerekli bir durumdur. Loş ışık her ne kadar romantik ve şık bir görüntü oluştursa da aydınlık ve ferah bir ortamın oluşturulması gerekmektedir. Yemeklerin pişip pişmediği, ürünlerin detaylı görünebilmesi gibi durumlar için gerekli olmaktadır.

5. Kötü Havalandırma

Yoğun yemek kokuları bazı durumlarda rahatsız edici bir ortam yaratabilmektedir. Evin farklı alanlarına yayılan kokular, kötü bir durum oluşturduğundan mutfak hava alanlarının iyi havalandırılması gerekmektedir. Mutfakta kullanılacak davlumbazlar yeterli kapasiteye sahip ve yüksek verimlilik saplayan modeller olmalıdır.

6. Kullanılan Alan

Genellikle küçük ve dar mutfaklar, kullanımlarının elverişsiz olması nedeni ile açık ve boş bırakılmaktadır. Bu yapılmaması gereken bir durumdur. Mutfak alanları ne kadar dar ve küçük olsa da mutlaka en fazla verim elde edilecek şekilde tasarlanması ve kullanılması gerekmektedir.

7. Yanlış Renk Kullanımı

Mutfak tasarımlarında yapılmaması gereken en büyük hatalardan biridir. Tasarım oluşturulurken renk uyumları ve tonlamalarına dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Karanlık ortamlarda açık renk tercih edilerek aydınlık bir ortam yaratılmalıdır.

8. Ocak Arkası Duvar

Ocakların arkasında bulunan duvarlar yemek yapılırken en çok pislenen bölgelerdir.Bu nedenle bu alanlarda kolay temizlenebilir ürünler kullanılmalıdır.

9. Dar Alanda Mutfak Adası

Mutfak adası oldukça şık tasarımlardan birdir.Ancak çok küçük ve dar alanlarda yapılabilecek en büyük hataların başında gelmektedir. Mutfak adası seçilmeden önce alanın genişliği ve ölçüleri iyi analiz edilmelidir.

10. Doğru Ekipman Kullanımı

Seçilecek Ekipmanlar düzgün ve kullanışlı olmaları nedeni ile tercih edilmelidir.

11. Fazla Şıklık

Görsel olarak şık bir tasarım oluşturmaya çalışırken aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Fazla şık ve göz alıcı tasarımlar olumlu etkilerinden çok olumsuz mesajlar verebilmektedir.

12. Sol ve Sağ Kullanım

Mobilya tercihleri hangi tarafa göre kullanıma uygun ise o yönde bir tercih yapılmalıdır. Yön konusunda yapılacak bir tercih kullanımda zorluklar ortaya çıkarabilmektedir.

13. Çalışma Yüksekliği

Mobilya boyutlarının kullanıcılara en uygun boyut ve ebatlara göre tasarlanması gerekmektedir. Fazla yüksek veya alçak tasarımlar verimliliği düşürebilecektir.

14. Çöp Kutusu

Tasarımları her ince ayrıntı hesaba katılarak yapılmalıdır. Çöp kutusunun yeri dahi öncesinde planlanarak eşsiz bir görüntü yakalanmaya çalışılmalıdır.